fbpx

1. Czym jest strategia marketingowa?

Strategia marketingowa to długoterminowy plan działań marketingowych, którego celem jest osiągnięcie określonych celów biznesowych, takich jak zwiększenie sprzedaży, zdobycie większego udziału w rynku, zwiększenie świadomości marki i lojalności klientów.

Poniżej kilka innych definicji:

 • Według American Marketing Association (AMA), strategia marketingowa to „proces opracowywania i wdrażania działań mających na celu osiągnięcie zamierzonego celu marketingowego lub szeregu celów w określonym środowisku rynkowym”.
 • Według Philipa Kotlera, jednego z najbardziej znanych ekspertów ds. marketingu, strategia marketingowa to „plan koordynacji działań, które umożliwiają przedsiębiorstwu osiągnięcie przewagi konkurencyjnej”.
 • Według Harvard Business Review, strategia marketingowa to „plan działań, które pozwalają przedsiębiorstwu przyciągnąć i zadowolić klientów, zarobić na tym pieniądze i przetrwać na rynku”.

 

Dowiedz się więcej na bezpłatnej konsultacji

 

2. Jak wygląda proces powstawania strategii marketingowej?

 

Proces powstawania strategii marketingowej może różnić się w zależności od firm i branż, jednak można wyróżnić kilka kroków, które często są uwzględniane:

 

 1. Analiza sytuacji rynkowej – w pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować rynek, na którym działa firma. Należy zbadać konkurencję, preferencje i zachowania klientów, trendy i zmiany zachodzące w branży oraz inne czynniki wpływające na rynek i przedsiębiorstwo.
 2. Określenie celów: na podstawie wyników analizy rynkowej należy określić cele marketingowe, które ma osiągnąć firma. Mogą to być cele związane z zwiększeniem sprzedaży, pozyskaniem nowych klientów, poprawą wizerunku marki itp.
 3. Wybór grupy docelowej: należy wybrać grupę klientów, na której firma skupi swoje działania marketingowe.
 4. Określenie pozycjonowania marki: na podstawie analizy rynku i wyznaczonych celów należy opracować elementy unikalne dla marki, na których będzie opierać się komunikacja.
 5. Wyznaczenie kanałów i narzędzi marketingowych: określenie wszystkich działań dla marki w lejku marketingowym.
 6. Wdrożenie działań: po opracowaniu strategii marketingowej należy wdrożyć działania, które pomogą osiągnąć cele. Mogą to być działania związane z promocją, dystrybucją, produktami, cenami itp.
 7. Monitorowanie i kontrola wyników: na bieżąco należy monitorować wyniki działań marketingowych i na ich podstawie wprowadzać zmiany w strategii lub w samych działaniach.
 8. Optymalizacja strategii: na podstawie wyników monitoringu i kontroli należy optymalizować strategię marketingową, tak aby była ona skuteczna i dostosowana do zmieniających się warunków rynkowych.

Zapytaj eksperta o strategię dla Twojej firmy

 

3. Ile kosztuje zaprojektowanie strategii marketingowej?

 

 

Koszt zaprojektowania strategii marketingowej zależy od wielu czynników, takich jak branża, rodzaj i rozmiar firmy, cele marketingowe, zakres działań, konkurencja itp.

 

W zależności od tych czynników, koszt może wynosić od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku małych firm lub startupów, które mają ograniczony budżet, koszt może być znacznie niższy, a sama strategia może być bardziej skoncentrowana na najważniejszych celach.

 

Warto jednak pamiętać, że strategia marketingowa jest inwestycją, która może przyczynić się do znacznego zwiększenia sprzedaży i zysków firmy. Dlatego, mimo że koszt może być początkowo dość wysoki, może się on zwrócić w krótkim czasie, zwłaszcza gdy strategia jest dobrze opracowana i wdrożona.

 

[Poproś o indywidualną wycenę

 

4. Jak długo trwa proces budowania strategii marketingowej?

 

Czas potrzebny na zaprojektowanie strategii marketingowej również zależy od wielu czynników, takich jak branża, rodzaj i rozmiar firmy, cele marketingowe, zakres działań, konkurencja itp.

 

W zależności od tych czynników, proces projektowania strategii marketingowej może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Bardzo ważne jest, aby ten proces był dobrze przemyślany i dopracowany, ponieważ strategia marketingowa jest kluczowa dla powodzenia firmy w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Proces projektowania strategii marketingowej zazwyczaj obejmuje wiele etapów, takich jak analiza rynku, określenie celów marketingowych, wybór grupy docelowej, opracowanie strategii marketingowej, wdrożenie działań i optymalizacja strategii. Każdy z tych etapów wymaga czasu i wysiłku, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty.

Skontaktuj się z ekspertem i dowiedz się więcej

 

5. Czy warto skorzystać ze wsparcia i pomocy stratega marketingowego?

 

Tak, warto skorzystać z pomocy stratega marketingowego, zwłaszcza jeśli firma chce osiągnąć sukces w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym.

 

Strateg marketingowy to specjalista, który posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie opracowywania strategii marketingowych i wdrażania działań marketingowych, które pomagają firmie osiągnąć swoje cele biznesowe. Strateg marketingowy może pomóc firmie w identyfikacji najbardziej efektywnych kanałów marketingowych, w określeniu najważniejszych celów, w wyborze odpowiednich narzędzi i w opracowaniu spójnej strategii marketingowej.

Umów się na indywidualną konsultację

 

Skorzystanie z pomocy stratega marketingowego może pomóc firmie w uzyskaniu większej widoczności na rynku, zwiększeniu sprzedaży, poprawie wizerunku marki oraz w budowaniu długoterminowej strategii biznesowej. Strateg marketingowy może także pomóc firmie w zidentyfikowaniu problemów i wyzwań, które mogą wpływać na rozwój biznesu i w zaproponowaniu rozwiązań, które pomogą firmie w osiągnięciu sukcesu.

 

Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z pomocy stratega marketingowego wiąże się z pewnymi kosztami. Jednakże, takie inwestycje często przyczyniają się do znacznego zwiększenia sprzedaży i zysków firmy, co może przynieść znaczące korzyści w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Firma BEVENT – Consulting & Marketing zajmuje się doradztwem marketingowym i projektuje strategie marketingowe. Dowiedz się więcej na www.bevent.pl

 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ MARKETINGOWĄ
i dowiedz więcej, jak możemy wesprzeć Twój biznes!

 

Napisz na : hej@bevent.pl lub zadzwoń +48505079224 

www.bevent.pl/kontakt

 

Tekst powstał w ramach testowania narzędzia – ChatGPT.

 

wsparcie marketingowe