fbpx

Marka osobista to najważniejsza marka w naszym życiu! Jak zbudować silną i autentyczną markę osobistą? Zacznijmy od definicji, czym ona tak naprawdę jest.

 

Czym jest marka osobista?

 

Marka osobista to najważniejsza marka w naszym życiu. To nie jest produkt ani nazwa naszego bloga, fanpage’a lub nasze logo.

 

Budowanie marki osobistej online i offline jest kluczowe dla osób, które chcą osiągnąć sukces w swojej karierze i biznesie. Marka osobista to postrzeganie, jakie inni mają o Tobie i Twoich umiejętnościach, to nasz wizerunek w oczach innych. Składa się ona z trzech głównych elementów: kompetencji, reputacji i rozpoznawalności. Zwróć uwagę na kolejność, bo jest istotna.

W tym artykule omówimy, jak te elementy wpływają na budowanie marki osobistej oraz jak ją komunikować, aby osiągnąć sukces.

 

 

Określ swoje kompetencje

 

Kompetencje to wiedza i umiejętności, które posiadasz. Są one ważne, ponieważ stanowią podstawę Twojej marki osobistej. Jeśli chcesz, aby inni uważali Cię za eksperta w swojej dziedzinie, musisz mieć wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby udowodnić swoją wartość.

 

Pierwszym krokiem do budowania marki osobistej jest określenie swoich kompetencji i wybranie swojej specjalizacji. Twoje kompetencje i umiejętności są tym, co wyróżnia Cię na tle innych, a wybór specjalizacji pozwala Ci skoncentrować się na dziedzinie, w której jesteś najlepszy. Ważne jest, aby określić swoje mocne strony i wykorzystać je do budowania swojej marki osobistej.

 

Możesz rozpocząć od wykonania listy swoich kompetencji i umiejętności oraz zastanowić się, w jakiej dziedzinie chcesz być ekspertem. Następnie zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć w swojej karierze, jakie wartości Cię motywują i jak chcesz być postrzegany przez innych.

 

Jak już wiesz, co Cię wyróżnia, to poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak wykorzystać swoje kompetencje w budowaniu marki osobistej:

 • Twórz wartościowe treści: Twórz wartościowe treści, takie jak artykuły, posty na blogach lub filmy, które pokazują Twoje umiejętności i wiedzę w danej dziedzinie.
 • Udzielaj wywiadów: Udzielaj wywiadów na tematy związane z Twoją dziedziną, aby pokazać swoje umiejętności i wiedzę.
 • Wystąp jako prelegent: Wystąp jako prelegent na konferencjach lub spotkaniach, aby pokazać swoją wiedzę i umiejętności w praktyce.

 

 

Reputacja jako czynnik zaufania wobec marki

 

Drugim krokiem do budowania marki osobistej jest budowanie swojej reputacji. Twoja reputacja to to, co mówią o Tobie inni ludzie. Aby budować dobrą reputację, musisz konsekwentnie dostarczać wartościową treść, być transparentnym i kreatywnym.

 

Ważne jest, abyś utrzymywał spójność między swoim wizerunkiem online i offline. Twoje działania i postępowanie w codziennym życiu powinny być zgodne z wartościami, które reprezentujesz w internecie. Ważne jest również, abyś budował swoją markę osobistą poprzez udział w branżowych wydarzeniach, konferencjach, szkoleniach i innych aktywnościach, które umożliwią Ci zdobycie nowych umiejętności, poznanie nowych ludzi i budowanie swojej reputacji.

 

Oto kilka sposobów, jak poprawić swoją reputację:

 • Bądź uczciwy: Bądź zawsze uczciwy w swoich działaniach i zachowaniach. To pomoże Ci zbudować zaufanie wśród Twojej grupy docelowej.
 • Zadbaj o relacje z klientami: Zadbaj o relacje z klientami i partnerami biznesowymi. Dobra relacja może prowadzić do pozytywnych rekomendacji i poleceń.
 • Bądź konsekwentny: Bądź konsekwentny w swoich działaniach i zachowaniach. Dzięki temu Twój wizerunek będzie spójny i łatwiej będzie Cię zapamiętać.

 

 

Rozpoznawalność marki osobistej

 

Trzecim krokiem do budowania marki osobistej jest rozwijanie swojej rozpoznawalności.

 

Twoja rozpoznawalność to to, jak łatwo ludzie mogą Cię zidentyfikować i rozpoznać. Możesz zrobić to, poprzez tworzenie wartościowej treści, udzielanie się w mediach społecznościowych, pisząc artykuły lub prowadząc bloga. To pozwoli Ci zbudować swoja spójną i rozpoznawalną markę osobistą.

 

 

 

Komunikacja marki online i offline

 

Komunikacja marki osobistej online odgrywa kluczową rolę w dzisiejszych czasach, ponieważ coraz więcej ludzi korzysta z internetu i mediów społecznościowych. Istnieje wiele sposobów na budowanie wizerunku marki osobistej online, takich jak tworzenie wartościowej treści, prowadzenie bloga lub kanału na YouTube, prowadzenie profilu na LinkedIn, Instagramie, TikToku, Twitterze czy innych mediach społecznościowych.

Ważne jest, aby w trakcie komunikacji online zachować spójność wizerunku marki osobistej, tak aby ludzie mogli ją rozpoznać i zapamiętać.

 

Kluczem do skutecznej komunikacji marki osobistej offline jest bycie autentycznym i konsekwentnym w prezentowaniu swojego wizerunku. Ważne jest, abyś mówił o swoich osiągnięciach i sukcesach w sposób naturalny i bez przesady, dzięki czemu inni ludzie będą mogli poznać Cię lepiej i dowiedzieć się o Twoich umiejętnościach i doświadczeniu.

 

Właściwa komunikacja marki osobistej online i offline przynosi wiele korzyści, takich jak:

 • Zwiększenie widoczności i rozpoznawalności marki osobistej
 • Budowanie pozytywnego wizerunku marki osobistej
 • Nawiązywanie relacji z innymi ludźmi
 • Zwiększenie szans na zdobycie nowych klientów lub partnerów biznesowych
 • Umacnianie pozycji na rynku w danej branży

Personal branding jako świadomy proces

Projektowanie i budowanie marki osobistej to świadomy i celowy proces mający za zadanie stworzyć wizerunek profesjonalisty, dzięki któremu przedstawi propozycję wartości na rynku, na którym działa. W Personal Brandingu nie chodzi wyłącznie o pokazanie czystych umiejętności i kompetencji, ale również o aktywowanie określonych, pozytywnych emocji, które sprawią, że z daną osobą będzie się chciało współpracować lub ją zatrudnić.

 

 

Jeżeli chcesz świadomie budować swoją markę osobistą – umów się na konsultację marketingową! Napisz na hej@bevent.pl!

 

Więcej informacji www.bevent.pl

 

wsparcie marketingowe